Colors of India
Colors of India
Colors of IndiaColors of India
General Sir Roy Bucher was the first Commander in Chief of India

First Commander-in-Chief of Indian Army

General Sir Francis Robert Roy Bucher was the first Commander-in-Chief of Indian Army. He was Commander-in-Chief of Indian Army from 1 January 1948 to 14 January 1949.

General Roy Bucher was born on 31 August 1895. He was commissioned in the British Indian Army on 15 August 1914. He held various appointments including Assistant Adjutant General from Jan 1941 to June 1941 and Additional Quartermaster General, in Iraq, from June 1941 to March 1942. General Bucher was appointed as General Officer Commanding Bengal and Assam Area in 1946 and was latter General Officer Commanding - in - Chief, Eastern Command, from 1946 to 1947. Later, he took over as Chief of Staff, Army Headquarters, and was appointed Commander in Chief. General Roy Bucher died in 1980.






Copyright © Colors of India